Przedszkole Publiczne

Przedszkole Publiczne

im. św. Jana Pawła II

ul. Osiedlowa 23A -Budynek A

ul. Szkolna 4A- Budynek B

55-011 Siechnice 

tel. sekretariat bud. A: 71 311 52 25

tel. bud. B: 509 937 864

SEGREGACJA

Segregacja odpadów - dlaczego warto? W Polsce około 70% śmieci kończy na wysypiskach. Nie wszystkie muszą tam jednak trafiać. Nowy system gospodarowania odpadami ma za zadanie sprawić, aby znaczna część śmieci podlegała odzyskowi i powtórnemu wykorzystaniu. Segregacja oznacza odzysk surowców, a w następstwie – bardziej czyste środowisko naturalne czy rozwój nowych gałęzi przemysłu.

Drugie życie śmieci Znaczną część odpadów można przerobić albo ponownie wykorzystać. Można też odzyskać z nich cenne surowce, których zapasy tak szybko się kurczą. Przetwarzanie i ponowne wprowadzanie do obrotu surowców wtórnych to duża gałąź przemysłu w krajach zachodniej Europy. W Niemczech, które przekazały gospodarowanie odpadami gminom, tylko 0,5% śmieci trafia na składowiska, a ok. 45% poddawanych jest recyklingowi. Dzięki segregowaniu odpadów możemy odzyskać surowce, które oznaczają nowe, używane przez nas produkty, m.in. kubki, doniczki, a nawet meble czy ubrania. Od lat słyszymy, że powinniśmy segregować śmieci. Nic dziwnego, ponieważ przeciętny Polak wytwarza co roku ok. 300 kg śmieci, z czego wciąż odzyskujemy niewiele – zaledwie kilka procent, więc góry odpadów rosną w zastraszającym tempie, stanowiąc nie tylko zagrożenie dla środowiska, lecz również dla nas samych. Może jeżeli każdy z nas uświadomi sobie, dlaczego segregowanie odpadów jest konieczne i jakie korzyści daje recykling, to zmieni się nasza mentalność i będziemy segregować odpady chętniej i efektywniej?

Co to jest recykling?

Recykling jest to jedna z metod ochrony środowiska, która ma na celu zmniejszenie ilości odpadów i z użycia surowców naturalnych. Ideą recyklingu jest odzyskanie z segregowanych odpadów jak największej ilości materiałów i surowców, przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu nakładów na ich ponowne przetworzenie.

Co nadaje się do recyklingu?

Do recyklingu nadaje się wszystko, z czego można odzyskać materiały i surowce, a przede wszystkim papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne (plastik), ubrania, elektrosprzęt. Często są one oznaczone odpowiednim symbolem graficznym lub kodem. Na wielu osiedlach w Polsce znajdują się oznakowane, często kolorowe kontenery, do których można bezpłatnie wrzucać posegregowane śmieci oraz są wyznaczone miejsca, w których można oddać zużyty elektrosprzęt. Poza tym różne organizacje, instytucje i firmy prowadzą od czasu do czasu akcje, w ramach których istnieje możliwość bezpłatnego oddania ubrań, baterii i innych rzeczy.

Oto kilka najważniejszych przykładów korzyści z recyklingu:

bezpłatne pozbycie się odpadów z gospodarstw domowych (nawet ponad 80 procent) redukcja ilości odpadów na wysypiskach i zmniejszenie kosztów ich utrzymania przez gminy

mniejsze obciążenie środowiska naturalnego (m.in. wody, powietrza, gleb)

 ograniczenie ilości odpadów niebezpiecznych na wysypiskach obniżenie zużycia surowców naturalnych

ponowne wykorzystanie materiałów i surowców lub ich przetworzenie na nowe

zmniejszenie zużycia energii i redukcja wydatków.