SPOSOBY NA OSZCZĘDZANIE WODY

Woda to jeden z najcenniejszych ziemskich zasobów. Niestety dane pokazują, że zużywamy jej znacznie za dużo, nie zwracając uwagi na konsekwencje dla środowiska. A marnowanie wody też sporo kosztuje.

Oszczędzaj wodę w łazience

Oszczędzaj wodę w trakcie kąpieli. Nie od dziś wiadomo, że kąpiel należy do tych czynności, które wpływają na znaczne zużycie wody. Aby zaoszczędzić, zastosuj kilka prostych rad.

 zamień wannę na prysznic

 zakręcaj wodę podczas namydlania ciała

 skróć czas kąpieli

 kup słuchawkę pozwalającą regulować przepływ wody

 zainwestuj w sterownik ST-11 Eco Circulation, który pozwoli szybko i tanio uzyskać ciepła wodę użytkową w kranie.

Oszczędzaj wodę w kuchni Nie spłukuj resztek jedzenia do zlewu. Potrzeba dużo wody, by spłukać odpady, które osadziły się w zlewie.

Znacznie lepszym wyjściem będzie wyrzucenie ich do kosza lub specjalnego pojemnika na kompostownik.

Płucz owoce w zlewie lub w garnku.

Owoce, warzywa lub innego typu żywność zawsze płucz w naczyniu, a nie pod bieżącą wodą. Dzięki temu zaoszczędzisz dużą ilość wody.

Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek.

Choć może to być szybszy sposób na rozmrożenie żywności, to jednak powoduje marnowanie wody. Staraj się planować rozmrażanie żywności z wyprzedzeniem i wstawiać jedzenie, które chcesz rozmrozić do lodówki na noc.

Oszczędzaj wodę w trakcie prania Pranie to czynność, do której wykorzystywana jest bardzo duża ilość wody.

Wykorzystaj więc kilka sprawdzonych sposobów, by zmniejszyć jej zużycie.

1. Rób mniej prania. Niektóre elementy garderoby typu swetry, jeansy itd. nie wymagają prania po jednym założeniu. Zastanów się, które ubrania są brudne, a które możesz założyć ponownie. Pamiętaj o tym, że częste pranie ubrań wpływa nie tylko na zużycie wody, ale także szybsze niszczenie ubrań.

2. Włączaj pralkę z pełnym wkładem. Nie inicjuj cyklu prania mając w bębnie dwie pary skarpet i koszulkę, ale z drugiej strony pamiętaj o tym, by nie przeładowywać pralki. Jeśli włożysz zbyt dużo ubrań, to nadmiernie obciążysz maszynę, a twoje ubrania nie będą idealnie czyste.

3. Skorzystaj z programu Eco. Dzięki temu zaoszczędzisz wodę, energię i pieniądze.

4. Susz czyste ubrania na suszarce. Próbuj wysuszyć jak najwięcej części swojej garderoby na zwykłej suszarce. Suszarka bębnowa zużywa zbyt dużo energii, która z kolei zużywa dużo wody, by pomóc w wytworzeniu energii.

Wiosna i lato to czas, kiedy wykorzystujemy większą ilość wody do prac w ogrodzie. Zadbajmy o to, by korzystać z dostępnych zasobów z głową. Oto proste sposoby na oszczędzanie wody na zewnątrz.