DZIEŃ GÓRNIKA

Dzień 5 grudnia 2023 przedszkole obchodziło bardzo wyjątkowo i uroczyście. Z inicjatywy i zaangażowania rodziców naszej wychowanki Kai , Państwa Gąsiorowskich zawitali do naszego przedszkola , tuż po Barbórce, górnicy z KOPALNI WĘGLA KAMIENNEGO RYDUŁTOWY . Jak sami powiedzieli : po raz pierwszy gościli w przedszkolu u „ goroli ''.

Dzieci, za sprawą Skarbnika kopalni, w magiczny sposób przeniosły się w głąb ziemi .

Wzbogaciły swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, jak powstał węgiel, w jaki sposób jest wydobywany oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Zapoznały się z ciężką pracą ratownika górniczego i górnika wydobywającego węgiel i z ich atrybutami pracy. Oczywiście nie mogło zabraknąć stroju galowego górnika. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska mundurowi, czapce górniczej, zwanej ,,czako''. Skarbnik wyjaśnił dzieciom, jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czapce i kto je nosi. Przedszkolaki chętnie i z zaciekawieniem wysłuchały opowieści, a wszystko to mówione gwarą śląską.

Na zakończenie dzieci serdecznie podziękowały piosenką i laurkami. Spotkanie zakończyło się pamiątkowymi zdjęciami.

Serdecznie dziękujemy za przybycie, zaangażowanie i poświęcony czas! Życzymy tyle samo wyjazdów, ile zjazdów!